Pustak ceramiczny szlifowany vs zwykły pustak ceramiczny - wyjaśniamy różnicę

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 4945
Pustak ceramiczny szlifowany vs zwykły pustak ceramiczny - wyjaśniamy różnicę

Ceramika poryzowana to sposób na solidne i ciepłe mury. Obecnie jest niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Tworzony z niej popularny pustak ceramiczny posiada niewielkie wypełnione powietrzem otwory. Te sprawiają, że budulec nie tylko jest lżejszy, ale ma również lepszą izolacyjność termiczną. Jakie cechy mają pustaki ceramiczne? O tym piszemy w dzisiejszym wpisie. Pomówimy także o różnicach pomiędzy pustakiem ceramicznym szlifowanym a zwykłym. Zapraszamy na porządną dawkę wiedzy.

Czym się charakteryzuje pustak ceramiczny?

Aby wyjaśnić dokładnie jakim materiałem jest pustak ceramiczny, trzeba wspomnieć również kilka zdań o surowcu, z którego powstaje i technologiach wytwarzania. Dawniej w budownictwie królowała tzw. ceramika tradycyjna. Dzisiaj prym wiedzie ceramika poryzowana. To właśnie technika poryzacji stosowana jest coraz częściej zwłaszcza w budynkach nowoczesnych. Wyroby poryzowane powoli zastępują tradycyjną cegłę i standardowe pustaki. Dlaczego tak się dzieje? Zaraz wyjaśnimy.

Pustak w branży budowlanej określany jest również jako bloczek ceramiczny. Ten powstający w technologii poryzowanej (podobnie jak w metodzie tradycyjnej) jest wypalany z gliny w bardzo wysokiej temperaturze 800-1000°C. Jednak po wystudzeniu wyrobu gołym okiem widoczna jest różnica. W przypadku pustaków ceramicznych poryzowanych widać małe otwory tzw. mikropory. Te zawierają powietrze.

Dzięki takiej budowie są wyrobem dużo lżejszym od tradycyjnych cegieł. Mają też jeszcze jedną bardzo istotną z praktycznego punktu widzenia cechę. Mianowicie pustak poryzowany jest znacznie lepszym izolatorem termicznym niż ten tworzony z ceramiki tradycyjnej. To dlatego właśnie z tego rodzaju pustaków buduje się obecnie domy energooszczędne, pasywne. To lekki, a zarazem świetnie trzymający ciepło budulec. Wyrób ceramiczny poryzowany stanowi ciężar od 750 do 1250 kg/m3. Podczas gdy tradycyjna pełna cegła to około 1800 kg/m3. Nic więc dziwnego, że inwestorzy preferują obecnie przeważnie materiały poryzowane.

Izolacyjność termiczna i akustyczna pustaków ceramicznych poryzowanych

Konkretniej chodzi tu o współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im niższy, tym cieplejszy jest nasz pustak. Dla porównania lambda dla bloczków pełnych jest znacznie wyższa (0,77 W/mK) niż dla pustaków poryzowanych (ok. 0,2 W/mK).

Zwróćmy uwagę, że wartość lambdy i szerokość wyrobu wpływają ostatecznie na współczynnik przenikania ciepła U. Według prawa budowlanego obecne dopuszczalne normy U przegród budowlanych zewnętrznych dla budynków mieszkalnych to 0,2 W/(m2K). Na rynku są dostępne pustaki, z których można wymurować ścianę jednowarstwową, gdzie współczynnik przenikania  ciepła U jest nawet znacznie niższy (lepszy) i wynosi nawet 0,16 W/(m2K). Wszystko właśnie dzięki obecności specjalnych wypustek powietrznych (porów).

Pustaki ceramiczne

Kwestia akustyki również wypada bardzo dobrze. Ściany z pustaków poryzowanych mają doskonałą izolacyjność akustyczną. Wskaźnik Rw mierzony w decybelach dB dla ścian otynkowanych z takich pustaków to zakres od 42 do 55 dB. Oczywiście najlepiej sprawdzą się tutaj specjalnie tworzone pod tym kątem pustaki akustyczne.

Wymiary pustaka ceramicznego

Pustaki są większe od cegieł, co znacznie przyspiesza prace murarskie. Na rynku dostępne są bloczki szerokości 80, 188, 250, 288, 375, 380, 440 mm. Natomiast ich wysokości wynoszą 220 lub 238 mm.  Z kolei długości to 188, 220, 248, 375, 498 mm. Producenci zwykle jeszcze poszerzają asortyment o elementy połówkowe, czy narożniki. Do budowy ścian działowych i osłon w ścianach warstwowych są też specjalne cieńsze pustaki o szerokościach 8 lub 11,5 cm. 

Szukając pustaków, można spotkać się z numeracją jak np. pustak ceramiczny 25. Liczba 25 oznacza grubość budowanej ściany, czyli po prostu szerokość pustaka. Ostatnio popularne są pustaki ceramiczne 25 P+W. Z nich można zbudować ścianę o grubości 25 cm, gdzie metodą murowania będzie „pióro-wpust” (P+W).

Klasy wytrzymałości pustaka

Materiały murowe poryzowane dzielą się na klasy wytrzymałości na nacisk. Według normy PN-B-03002 lub PN-EN 1996-1-1 wyróżnia się następujące klasy: 5; 7,5; 10; 15 i 20. W przypadku zewnętrznych przegród najczęściej wybierane są pustaki klas 10; 15 lub 20. Pustaki klasy 5. (5 MPa) wykorzystuje się np. do budowy ścian działowych.

Ponadto pustaki ceramiczne poryzowane są odporne na ogień i mróz. Są także paroprzepuszczalne. Ściślej mówiąc, dzięki temu, że „oddychają”, tworzą zdrowy mikroklimat. W tak wybudowanych pomieszczeniach nie rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze tj. pleśnie, grzyby, które wywołują alergie.

Pustak ceramiczny szlifowany i zwykły – co je różni?

Zanim porównamy oba rodzaje, wymieńmy wszystkie typy pustaków z ceramiki poryzowanej. Są to:

  • Pustak ceramiczny standardowy (nieoszlifowany); 
  • Pustak ceramiczny szlifowany; 
  • Pustak akustyczny;
  • Pustak wentylacyjny.

We wpisie skupimy się ściśle na tych dwóch pierwszych rodzajach i pracy z nimi.

Przy tworzeniu ścian materiały murowe poryzowane można łączyć na 3 sposoby. Można wykorzystać tradycyjne zaprawy, cienkowarstwowe spoiny lub piankę poliuretanową. Popularnym rozwiązaniem obecnie jest pustak szlifowany montowany na pióro-wpust. Jest prostszym w obróbce elementem, który nie wymaga zastosowania spoiny pionowej. Tu wystarczy jedynie pozioma spoina.

Pustak ceramiczny szlifowany

W przypadku szlifowanych pustaków wystarczy w zupełności cienka spoina. Szlifowany i wygładzony pustak można łączyć przy pomocy zaprawy cienkowarstwowej albo pianki montażowej.

Oczywiście można murować ściany również przy pomocy standardowych pustaków ceramicznych. Jednak, aby sprostały one obecnym termoizolacyjnym wymogom, trzeba poświęcić na taką budowę znacznie więcej czasu i zużyć również więcej materiałów. Takie pustaki też muruje się na spoiny poziome z zaprawy cementowo-wapiennej. Jednak warto dodać, że spoiny te są „chłodniejsze”, ponieważ w takim murze przy licznych nierównościach tworzą się rzędy mostków termicznych. Są to punkty, przez które uchodzi ciepło. Dlatego ściany wykonane taką techniką z pewnością będą wymagały dodatkowego uszczelnienia.

W przypadku murów dwuwarstwowych taki stan rzeczy nie wpłynie negatywnie na efekty pracy, ponieważ i tak będą one docieplone styropianem bądź wełną mineralną. Problem pojawia się w przypadku ścian jednowarstwowych budowanych właśnie z pustaków ceramicznych nieszlifowanych. Jeśli zastosujemy zbyt grube spoiny, to znacznie pogorszymy współczynnik przenikania ciepła U danej przegrody. Dlatego przed rozpoczęciem prac montażowych lepiej jest po prostu ciut przeszlifować pustak albo po prostu zakupić pustaki ceramiczne szlifowane. Szeroką ofertę od znanych i cenionych w branży producentów znajdziesz w naszej hurtowni internetowej muryGT.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień