Pustak ceramiczny Porotherm, Leier, Owczary, Roben

Pustaki ceramiczne (Porotherm, Termoton, Thermopor, Kozłowice, Cerpol) są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wznoszenia murów w Polsce. Cieszą się ogromną popularnością, choć po piętach depcze im gazobeton (suporex).

Aktywne filtry

Pustak ceramiczny jest synonimem trwałości i wytrzymałości. Konstrukcje wzniesione z ceramiki liczą już kilka tysięcy lat i nadal mają się dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i twój dom przetrwał setki lat. Z pustakiem ceramicznym to łatwe! A w sklepie muryGT.pl dodatkowo tanie. Jesteśmy jednym z największych odbiorców i dystrybutorów pustaków ceramicznych w Polsce. Możemy zaoferować ci dobrą cenę i zagwarantować dostępność cegieł Porotherm, Leier, Roben czy Owczary. Budujesz dom? Wznosisz ściany konstrukcyjne i działowe i zastanawiasz się gdzie kupić pustak ceramiczny w dobrej cenie? Polecamy się.

Pustaki ceramiczne ściany nośne

Ściany nośne zaczynają się od 18 cm. Pustak ceramiczny o tej grubości jest dostępny choćby dzięki marce Wienerberger. Jest to Porotherm 18,8 P+W. Leier też ma czym się pochwalić przy najmniejszej grubości ściany nośnej dzięki pustakowy Thermopor 18,8. Skąd taka grubość? Po pierwsze normy i wytrzymałość, a o drugie przywiązanie do tradycji. Takie bowiem wymiary - czyli 18,8 cm grubości - miały klasyczne pustaki ceramiczne MAX i U. Klasyki nadal są produkowane i z powodzeniem sprzedawane. Po trzecie - stosowany w domach o ścianach trójwarstwowych oraz tych, których mury nie zostają poddane zbyt dużym obciążeniom. 

Grubość muru 25 cm. 24-25 to jeden z najczęściej kupowanych grubości bloczka ceramicznego. Dodatkowa warstwa izolacji - choćby styropianu - niska cena, łatwa dostępność oraz powszechność występowania powoduje, że ten materiał jest królem czerwonych ścian w naszym kraju. Pytanie jakie najczęściej słyszymy od naszych klientów to: ile kosztuje Porotherm 25?

Materiał ścienny powyżej 25 cm. Mamy w tej kategorii sporo do zaoferowania. 30, 36, 40, 44 a jakby ktoś się uparł to i 50 cm. Dobór pustaka zależy od indywidualnych potrzeb uwzględnionych przez architekta i zdecydowanie polecamy trzymać się jego wytycznych. Podsumowując - jeśli budujesz klasyczny dom i izolowaną wybierz pustak ceramiczny o grubości 25-30 cm. Jeśli myślisz o domu energooszczędny będzie to grubość 30-40 cm. Jeśli marzysz o domu pasywnym - 40 to minimum.

Pustaki ceramiczne na ściany działowe

Tu rządzi grubość 11,5-12 cm. Choćby wspominany często Wienerberger ze swoim pustakiem Porotherm 11,5 lub Leier, który w tej kategorii proponuje pustak Thermopor 11,5 P+W. W ofercie występują co prawda cegły o grubości 8 cm lecz zdecydowanie ustępują popularnością wspomnianym wyżej. Wiadomo, że bloczki nie są jednolite i część inwestorów ma pewne obawy co do ich funkcjonalności. Pytają jak zawiesić ciężką szafkę na ścianie zbudowanej z ceramiki. Bez obaw! Jest wystarczająca mocna, a na rynku budowlanym występują specjalne kołki do pustaków. Kombinacja nie do zerwania.

Ceramiczny pustak poryzowany (porowaty)

Zastanawialiście się czasem czemu zawdzięcza są w nazwę najpopularniejszy pustak ceramiczny w Polsce (i prawdopodobnie w Europie) Porotherm. Otóż jest zlepkiem dwóch wyrazów por (mikrootwór) oraz term oznaczający ciepłotę, izolację. Nie jest wykonany z klasycznej jednolitej masy ceramicznej. przed wypaleniem dodaje się do niego trocin. Tak trocin, które podczas wypalania spalają się pozostawiając pustą przestrzeń - wspomnienie wyżej pory. Są na tyle małe, że nie mają wpływu na wytrzymałość pustaka i jednocześnie tak liczne, że poprawiają jego parametry termoizolacyjne. Sprytne, proste i genialne rozwiązanie. Ma nadzieję, że świadomość tego, iż ściana twojego domu została wykonana częściowo z trocin, które wyparowały nie spędzi ci snu z powiek (jak jednemu mojemu znajomemu).

Pustak P+W, Profi, Dryfix (pustaki szlifowane)

Kilkadziesiąt lat temu na polski rynek budowlany wkroczyły pustaki ceramiczne z pióro-wpustem (P+W). Murowane są bez spoiny pionowej. Skutecznie wyparły klasyki (pustak Max, pustak U, cegłę pełną) jako materiał na ściany. Dziś nikogo nie dziwi, a producenci poszli o krok dalej - tu znów prym wiedzie gigant ceramiczny Wienerberger i jego flago produkt Porotherm. A mówimy tu o pustakach szlifowanych Profi i Dryfix. Z czym to się je, a właściwie muruje. Nie z zaprawą ale z klejem - w przypadku Porotherm Profi oraz pianką w przypadku Porotherm Dryfix. Poświęcimy im oddzielny i obszerniejszy artykuł na naszym blogu.

Teraz jedynie w skrócie. Aby zastosować spoinę cienkościenną pustak musi być idealnie równy. Klasyczne (już klasyczne) pustaki P+W mają odchyły wymiarów nawet do 10-15 mm kompensowane zaprawą murarską. Klej czy pianka to max 2 milimetry. Pustak zatem musi być równy. Aby tego dokonać po wypaleniu jest szlifowany. Oto cała tajemnica. Mniejsze spoiny = mniejsze straty ciepła.

Wszystkie produkty kupisz np. przez telefon w naszym sklepie internetowym muryGT, będącej częścią sieci hurtowni online  spółki SklepyGT.