Chemia budowlana - zaprawy, tynki, kleje, piany

Tynki, kleje, zaprawy - chemia budowlana muryGT

Aktywne filtry

Bez niej domu nie zbudujemy, bo nawet jeśli postawimy szkielet konstrukcji, to wymaga on wykończenia, uszczelnienia, zabezpieczeń. Chemia budowlana to zbiór produktów dzięki, którym sfinalizujemy proces budowy. Pojęcie to nieco ewoluowało na przestrzeni wieków, wszystko dzięki pędzącej do przodu technologii. Dział ten się stopniowo rozbudowuje i dziś prezentuje się nieco inaczej niż kiedyś.

Wyróżniamy suche mieszanki (zaprawy murarskie, tynkarskie, gładzie i kleje), gotowe masy (tynki dekoracyjne, silikony, gładzie akrylowe, uszczelniacze) oraz materiały powłokowe (grunty, farby, lakiery, rozpuszczalniki). Skupimy się na najlepszych wg nas firmach, których rozwiązania warto brać pod uwagę podczas budowania. Podpowiemy też, jakie są ceny za tego rodzaju materiały i jak możecie zaoszczędzić przy tego rodzaju inwestycjach.

Produkty chemii budowlanej

Dział obszerny i bardzo różnie postrzegany, bo tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji, która określiłaby, czym właściwie jest chemia budowlana. Nas interesuje oczywiście termin w kontekście budownictwa, a ściślej wykończeń murów, procesu tynkowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych.

Przy budowie, czy remoncie stoimy przed wyborem odpowiednich materiałów budowlanych. Planujemy zakup elementów poprawiających estetykę, wybieramy wyposażenie i słusznie, bo design jest istotny. Jednak trzeba będzie, to wszystko jakoś zamontować, odpowiednio przystosować i wtedy właśnie sięgamy po produkty z zakresu chemii budowlanej.

Aby się nie pogubić, przyjmijmy sobie klasyfikację przedstawioną na początku, czyli podział produktów na suche mieszanki, gotowe masy i materiały powłokowe.

Suche mieszanki

To bardzo rozbudowana kategoria, do której zaliczamy tynki częściowo zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Same tynki zewnętrzne możemy podzielić na kilka podgrup. Wyróżniamy grubowarstwowe tynki zewnętrzne (tradycyjne), będące mieszanką piasku, cementu, wapna, które rozrabia się z wodą w celu przygotowania odpowiedniej zaprawy. Wśród tynków grubowarstwowych w postaci suchej mieszanki wyróżniamy

 • wapienne;
 • cementowe;
 • cementowo-wapienne, czyli rodzaj łączący właściwości tych obu, nieco zmodyfikowany.

Do cienkowarstwowe tynków zewnętrznych w postaci suchej mieszanki należy tynk mineralny o charakterystycznych strukturach np. baranka lub kornika. 

Tynki wewnętrzne w postaci suchej mieszanki to wszystkie tynki tradycyjne:

 • cementowy;
 • wapienny;
 • cementowo-wapienny;
 • gipsowy;
 • gliniany;

i wewnętrzny dekoracyjny – strukturalny (stiuk wewnętrzny). Ponadto do produktów w postaci suchych mieszanek zaliczamy także zaprawy murarskie, gipsy szpachlowe, kleje do płytek, kamienia, gresu.

Gotowe masy

To pozostała część tynków, a wśród nich zewnętrzne cienkowarstwowe tj.

 • mozaikowy;
 • silikonowy;
 • silikatowy;
 • silikatowo-silikonowy (siloksanowy, polikrzemianowy);
 • akrylowy;
 • silikonowo-akrylowy;

oraz wewnętrzne dekoracyjne, czyli

 • mozaikowy;
 • akrylowy;
 • japoński.

Ponadto są to także wszelkiego rodzaju silikony, gładzie akrylowe, uszczelniacze.

Materiały powłokowe

Do nich zaliczamy środki gruntujące (grunty), farby, które możemy podzielić na podkładowe, lateksowe, akrylowe, akrylowo-lateksowe, silikatowe, winylowe. Można je też sklasyfikować nieco inaczej, dzieląc na zewnętrzne lub wewnętrzne; zmywalne, niezmywalne. Impregnaty to np. oleje do drewna, rozmaite lakiery jak np. lakierobejce oraz lakiery poliuretanowe i akrylowe. Produkty powłokowe to również rozpuszczalniki.

Chemia budowlana w cenie

Przy planowaniu każdej budowlanej inwestycji niezależnie od tego, czy zaczynamy budować, czy nadszedł czas mniej lub bardziej zaawansowanego remontu, liczą się koszty. Chcąc je zminimalizować, najlepiej jest odpowiednio i umiejętnie wszystko rozplanować, dokonać pomiarów. Chemia budowlana to jedna, z tych trudniejszych kategorii, która niekiedy wymaga specjalistycznej wiedzy.

Zagwozdki jak dobrać tynki, jak przygotować pod nie podłoże, który klej do czego, jaką farbę wybrać itp. Wtedy warto zasięgnąć fachowej porady. Świetnie zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego z tą myślą powstała nasza internetowa hurtownia muryGT, gdzie oprócz tego, że zaopatrzycie się w potrzebne materiały chemii budowlanej, możecie liczyć na naszą pomoc i doradztwo w kwestii doboru produktu. 

Wspominaliśmy o finansach i w tym także możemy pomóc, ponieważ u nas oprócz sporego wyboru wysokiej jakości asortymentu, również jego ceny potrafią pozytywnie zaskoczyć. Także z nami możecie spokojnie budować, bez obaw o to, że wydacie jakieś astronomiczne sumy.

Kryteria wyboru chemii budowlanej

Oprócz aspektu ceny produktów warto kierować się jeszcze kilkoma innymi, ogólnymi zasadami, które pozwolą nam podjąć właściwe decyzje, uniknąć rozczarowań. Przede wszystkim dokładnie czytajmy etykiety i choć wydaje się to oczywiste, warto to podkreślić, bo akurat w przypadku chemii budowlanej ma to ogromne znaczenie. Produkty, które wydają nam się podobne, mogą diametralnie różnić się właściwościami.

Dobrym przykładem są choćby tynki, gdzie ogromne ważne jest ich przeznaczenie, bo absolutnie nie wolno stosować tych wewnętrznych na zewnątrz ścian budynku. Oczywiście są wyjątki, ale takie informacje zawsze na opakowaniu podaje producent. Podobnie farby, zwracajmy uwagę na ścieralność, intensywność barw, trwałość i jej docelowe przeznaczenie. To gdzie możemy ją zastosować, jest również istotne.

Korzystając z takich produktów, musimy zachować szczególne środki ostrożności. Mimo że, obecnie znacznie zminimalizowana została ich szkodliwość dla zdrowia, czy środowiska, to jednak dla bezpieczeństwa zawsze warto przeczytać wskazówki dotyczące użytkowania.

Ważny jest też aspekt przechowywania materiałów i nie dotyczy to tylko samego momentu przed rozpoczęciem prac budowlanych. Liczy się również fakt, gdzie kupić dane produkty. Jeśli towar był źle przechowywany, to prawdopodobnie nie będzie nadawał się do użycia, ponieważ stracił swoje właściwości. Dlatego warto wybierać tylko sprawdzone miejsca, takie, które są odpowiednio przystosowane.

Takim miejscem jest właśnie nasza internetowa hurtownia budowlana muryGT. Dysponujemy wieloma w Polsce magazynami, które są odpowiednio wyposażone i dostosowane do przechowywania wszelkich materiałów potrzebnych do budowy. Kwestia transportu jest również ważna, warto sobie to wcześniej uzgodnić. U nas nie ma z tym problemu, dostarczamy wszystko możliwie najszybciej pod wskazany adres. Dlatego nam warto zaufać.

Poznaj marki 

Czas teraz na krótką prezentację firm, które naszym zdaniem śmiało, można uznać za profesjonalistów w swoim fachu. Dlatego u nas znajdziecie właśnie ich produkty.

Kreisel to niemiecki producent oferujący naprawdę imponująco bogaty asortyment z zakresu chemii budowlanej. Mnóstwo tynków do wyboru. Dekoracyjne na bazie żywic silikonowych, mozaikowe zawierające żywicę akrylową, tynki akrylowe. Także tynki modelowane jak np. Beton architektoniczny 055, tynki mineralne Pozytynk-SZ o strukturze baranka BR062 lub kornika D061, zaprawy klejowa do ociepleń do styropianu m.in.  Lepstyr 210 oraz do wełny mineralnej Lepstyr W 230. Te produkty m.in. dostaniecie u nas w rewelacyjnej cenie. Ponadto tynki tradycyjne grubowarstwowe, specjalistyczne farby elewacyjne silikonowe i silikatowe, środki gruntujące, kleje do fug i płytek, hydroizolacje (izolacje podpłytkowe), gładzie.

Arsanit to polska firma, która wprowadziła na rynek także europejski mnóstwo ciekawych rozwiązań produktowych w zakresie wykończeń. Na przykład szeroka gama tynków strukturalnych przeznaczonych zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz – m.in. tynk akrylowy THERMATynk-A o strukturze baranka lub kornika, który znajdziecie u nas w ofercie. Tynki maszynowe, podkłady tynkarskie pod każdy rodzaj tynków, grunty, zaprawy, farby fasadowe i wewnętrzne, hydroizolacje, kleje do płytek, do ociepleń, podkłady podłogowe pod różne podłoża m.in. betonowe, cementowe lub pod płyty wiórowe.

Atlas to także nasz rodzimy producent, znany również w Europie. W jego ofercie mamy kleje do płytek, fugi, silikony, gładzie, gips szpachlowy, tynki gipsowe, wapienno-cementowe, a także wersje przygotowane specjalnie pod renowację. Jest tu cała seria tynków cienkowarstwowych wszystkich rodzajów. Ponadto zaprawy tynkarskie, murarskie, naprawcze, kleje do ociepleń, farby elewacyjne i wewnętrzne (wykończeniowe oraz podkładowe). Impregnaty i środki czyszczące; posadzki i podkłady podłogowe; pigmenty i dodatki do betonu.

Franspol to kolejny producent z Polski, u którego też znajdziemy dobrej jakości asortyment. Są tu gładzie, gipsy i gotowe masy szpachlowe. Jak również mnóstwo tynków – wewnętrzny gipsowy oraz zewnętrzne cienkowarstwowe tynki mineralne, akrylowe, silikonowe, siliknowo-siloksanowe, tynk mozaikowy. Znajdziemy też preparaty gruntujące, zaprawy cementowe, kleje do płytek oraz farby wewnętrzne i zewnętrzne, a w tym – akrylowe, lateksowe, silikonowe, silikonowo-siloksanowe.

Bolix to firma z Polski oferująca produkty chemii budowlanej przeznaczone do wnętrz i do elewacji. Produkty do wnętrz to m.in. farby i tynki wewnętrzne; posadzki, wylewki; gładzie i szpachle; zaprawy murarskie. Do elewacji mamy tu tynki cienkowarstwowe w tym dekoracyjne i renowacyjne; farby dekoracyjne i preparaty lazurujące; podkłady tynkarskie; kleje do ociepleń i dyspersyjne; piany montażowe, siatki zbrojące z włókna szklanego. Rozwiązania tarasowe to m.in. kleje i fugi balkonowe; uszczelniacze i kleje w płynie; taśmy hydroizolacyjne.

Knauf to niemiecki producent, u którego również znajdziemy sporo przydatnych produktów. W ofercie są oczywiście tynki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne; masy szpachlowe i gładzie; środki gruntujące i hydroizolacje; farby do wnętrz i na elewacje; kleje do glazury i płyt; fugi, silikony i akryle; wylewki anhydrytowe i cementowe.

Obecny rynek budowlany obfituje w nowoczesne innowacje. Mamy naprawdę sporo udogodnień, dzięki którym budowanie jest teraz dużo łatwiejsze, szybsze i po prostu przyjemniejsze. Jeśli wybierać asortyment to tylko ten sprawdzony i naszym zdaniem marki, które tu opisaliśmy, spełnią wszystkie, nawet te najbardziej zaawansowane wymagania. Wiemy to z naszego doświadczenia, bo jesteśmy obecni w tej branży nie od dzisiaj. Dlatego na nas można polegać, zapraszamy do naszej hurtowni online muryGT i pamiętajcie, my Wam pomożemy.