Pustak ceramiczny vs bloczek betonu komórkowego

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 9604
Pustak ceramiczny vs bloczek betonu komórkowego

Najpopularniejsze materiały murowe we współczesnej budowlance to pustak ceramiczny oraz bloczki z betonu komórkowego. O ile pustak był znany już odległych historycznie czasach, to beton komórkowy zaczęto wykorzystywać do budowy domów znacznie później, bo na przełomie XIX i XX wieku. Jeśli stawiasz mury, przyda Ci się porównanie tych dwóch materiałów – ich właściwości, parametrów, czy zastosowań. Z tą myślą przygotowaliśmy nasz dzisiejszy wpis.

Pustak ceramiczny a bloczek z betonu komórkowego – czym są?

Pustak ceramiczny to odmiana tradycyjnej i dobrze znanej cegły z tą różnicą, że ma nieco większe wymiary i może być perforowany (w strukturze zawiera otwory). Pustaki wytwarzane są z naturalnego surowca - gliny. Wyrabiane są na dwa sposoby. Niekiedy po prostu wypala się w bardzo wysokiej temperaturze uformowane uprzednio bloczki z gliny wymieszanej z wodą. W tej drugiej metodzie do bloczka ceramicznego oprócz gliny i wody wprowadza się dodatki w postaci mączki drzewnej lub trocin. W wyniku podgrzania mieszanki wypalają się trociny. W efekcie tzw. poryzacji w materiale powstają wolne przestwory. Stąd na tego rodzaju elementy określenie ceramika poryzowana. 

Na ostateczne właściwości i parametry wyrobu wpływa technika produkcji. Produkty niewzbogacane o dodatki mają większą gęstość. To przekłada się też na lepsze parametry odpowiadające za izolację akustyczną.

Pustak ceramiczny vs bloczek betonu komórkowego

Natomiast elementy o porowatej powierzchni (z otworami) są lżejsze od tych wykonanych jedynie z gliny i wody. Lekkość sprzyja termoizolacyjności. Ciepło dużo lepiej zatrzymuje się w murach budowanych w ten sposób. Minusem w tym przypadku jest nieco mniejsza wytrzymałość ściany i słabsza akustyka.

Ceramiczne pustaki wymurowuje się na grube lub cienkie spoiny. Do tego celu można użyć również specjalistycznej pianki montażowej. Od tego, jakie spoiwo zostało użyte, zależy późniejsza jakość i wytrzymałość muru. Bloczki pełne z ceramiki poryzowanej przypominają bardzo cegłę. Są jednak od niej większe. O tym rodzaju materiałów murowych szczegółowiej piszemy ty: Pustak ceramiczny szlifowany vs zwykły pustak ceramiczny - wyjaśniamy różnicę.

Omówmy teraz drugi materiał murowy – beton komórkowy. Jest to mieszanka rozdrobnionego piasku kwarcowego, cementu, wapna, wody, anhydrytu, pasty lub proszku aluminiowego. Potoczne określenie, z którym możesz się jeszcze spotkać dla tego rodzaju budulca to gazobeton. Wszystko leżakuje w autoklawie, gdzie następuje proces związania. Dzięki temu wyrób nabiera lekkości, jest pozbawiony nieczystości poprodukcyjnych (popiołów lotnych). Finalnie zyskuje również porowatą strukturę, w której pory rozłożone są regularnie po powierzchni.

Pustak ceramiczny vs bloczek betonu komórkowego

Taka budowa sprawia, że bloczki z betonu komórkowego mają bardzo dobre parametry cieplne oraz akustyczne. Tego rodzaju wyroby polecane są w domach energooszczędnych. Gazobetony mają kilka odmian. Występują między nimi różnice w gęstości, wytrzymałości i właściwościach termicznych. Wyrób o niższej gęstości będzie lepiej trzymał ciepło, z kolei ten z większą gęstością, będzie lepiej izolował dźwięki. Ich wytrzymałość mechaniczna utrzymuje się w granicach1,5-6 MPa. Na plus przemawia też najniższy ze wszystkich materiałów budowlanych „ściennych” współczynnik radiacji (promieniowania). Takie bloczki tworzą zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach (pozbawiony bakterii, pleśni, grzybów).

Wspomnijmy też o precyzji wykonania bloczków komórkowych. Dzięki temu prace murarskie, tynkarskie i wykończeniówka idą dużo sprawniej. Duże, a zarazem lekkie bloki betonowe stawia się szybko na cienkiej spoinie przy użyciu zaprawy klejowej. Dlatego ryzyko mostków termicznych jest niewielkie. Boki bloczków mają wejścia typu pióro-wpust, przez co nie trzeba wykonywać dodatkowej spoiny pionowej podczas montażu.

Pustaki ceramiczne a bloczki gazobetonowe – porównujemy właściwości

Omówiliśmy, czym są pustaki ceramiczne i bloczki gazobetonowe, a teraz skupimy się na ich właściwościach i parametrach. Wypunktujemy te najważniejsze z nich.

Pustak ceramiczny vs bloczek betonu komórkowego

Gęstość i wytrzymałość na ściskanie

Od razu zaznaczmy, że bloczek komórkowy, czy ten z ceramiki nie sprawdzi się w wielkogabarytowych konstrukcjach budowlanych np. wieżowcach. Oba są za to idealnym budulcem niższych domków 3-4 kondygnacyjnych.

W przypadku betonu komórkowego lepiej wybrać produkty o większej gęstości tj. 500-600 kg/m3, które są mocniejsze. Jednak wiąże się to z pogorszeniem właściwości termicznych. Dla przypomnienia ich wytrzymałość to 1,5-6 MPa. Pod tym względem lepiej wypada pustak, którego gęstość wynosi od 600 do 900 kg/m3. To przekłada się też na lepszą wytrzymałość na nacisk tj. 7,5-20 MPa.

Nasiąkliwość

Oba wyroby przez porowatą strukturę mają tendencję do nasiąkania wodą, ale dobrze wykonana w murach hydroizolacja pozioma rozwiązuje ten problem. W książce J. Jadczaka i R. Jarmontowicza „Buduję dom z ceramiki” można przeczytać, że produkty z ceramiki poryzowanej mają nasiąkliwość do 28% ich masy, natomiast w przypadku pustaka z betonu komórkowego ta wartość to 24-37% masy (zależnie od gęstości). Jednak wskaźnik chłonności wody w przypadku ścian nie jest aż tak istotny. Poza tym oba budulce mają doskonałą paroprzepuszczalność, co przyspiesza proces wysychania powierzchni. Zanim jednak położymy na nich kolejne warstwy budowlane, zadbajmy, aby były suche. W budynkach powinna być jeszcze sprawna wentylacja, która też będzie usuwać nadmiar wilgoci.

Izolacyjność termiczna

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla bloczków gazobeton jest niższy, czyli są one z reguły nieco cieplejszym materiałem. Dla porównania lambda betonu komórkowego to wartości 0,075-0,180 W/mK. Natomiast w przypadku ceramiki poryzowanej bez wypełnienia lambda wynosi 0,105-0,208 W/mK. Troszkę lepiej wypada pustak budowlany wypełniony wełną mineralną z wynikiem 0,080-0,085 W/mK. 

Jednak różnice w obu przypadkach nie są aż tak duże, a mury i tak będą jeszcze dodatkowo docieplane na zewnątrz.

Izolacyjność akustyczna

Wskaźnikiem określającym izolacyjność akustyczną przegród murowych jest Rw. Przy większej gęstości ściany, akustyka będzie na lepszym poziomie. Tak, więc w przypadku bloczków z betonu komórkowego klasy 700 (najbardziej masywnych) przy 12 cm grubości ścian Rw wyniesie 40 dB, a dla 36 cm 48 dB. Dla klasy 400 i grubości 24 cm Rw to 40 dB.

Pustak ceramiczny vs bloczek betonu komórkowego

W pustakach z ceramiki poryzowanej przy 12 cm grubości muru Rw to 42 dB. Z kolei dla cienkich ścian działowych 6,5 cm Rw będzie 37 dB. Dla grubszych ścian 25 cm to 53 dB. Jak widać, pustaki ceramiczne pod względem akustycznym wypadają lepiej. Mało tego producenci oferują jeszcze specjalistyczne pustaki akustyczne, które osiągają 55 dB.

Porównując oba te materiały budowlane, ciężko jest stwierdzić, czy któryś z nich jest faktycznie lepszy. W przypadku komórkowych bloczków ze względu na dość duże wymiary trzeba uważać przy montażu zwłaszcza na wysokościach. Co prawda takie betonowe płyty są lekkie, ale stosunkowo kruche stąd łatwo o uszkodzenia. Na nasz wybór może np. wpłynąć wielkość działki, projektu budowlanego i zawartych w nim wytycznych. Decyzje nie są więc łatwe, dlatego w tej kwestii warto również zasięgnąć opinii specjalistów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień