Porotherm - idealny materiał na ścianę

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 11568
Porotherm - idealny materiał na ścianę

Pustaki ceramiczne Porotherm to jeden ze sztandarowych produktów marki Wienerberger. Idealnie nadają się na ścianę ceramiczną w Twoim domu. Mur wzniesiony z Porothermu to bardzo solidna, naturalna i unikatowa pod pewnymi względami konstrukcja? Dlaczego unikatowa? Jest kilka powodów dla których o tym wspominamy. Choćby pióro i wpust - czyli system murowania bez pionowych spoin, naturalny materiał jakim jest ceramika - trwały i odporny na pleśnie i grzyby, no i legendarna już wytrzymałość. Przed państwem Porotherm!

Zacznijmy od garści danych statystycznych. Wg niektórych źródeł ceramika rządzi w budownictwie jednorodzinnym, według innych to gazobeton przeważa. Wszystko zależy od tego, kto zbierał i interpretował dane. Wg naszych obserwacji jasno wynika, że Polska jest niemalże równo biało-czerwona - jak nasza flaga. Istnieją regiony, w których przeważa suporeks, na innych terytoriach dominuje ceramika. Naszym skromnym zdaniem idą łeb w łeb. A my zajmiemy się dzisiaj nie porównaniem tych materiałów ściennych, a opisem jednego z nich - konkretnie pustaka ceramicznego ze stajni Wienerberger, czyli Porotherm.

Zalety pustaków Porotherm

Dla zwolenników ceramiki koronny argument przemawiający za tym, że pustak jest lepszy wyraża się w słowach: "A widział ktoś średniowieczny zamek z gazobetonu?". Plus dla czerwonych - gazobetonu jeszcze nie było, a cegła i surowiec z którego powstaje - glina, jest jednym z najbardziej tradycyjnych, powszechnych i trwałych materiałów budowlanych stosowanych od tysięcy lat na wszystkich szerokościach i długościach geograficznych.

Spotkaliśmy się z takim stwierdzeniem, że pustak ceramiczny np. Porotherm 25 P+W (przy okazji - najczęściej sprzedawany pustak w naszym kraju), to idealne zbilansowanie 4 kluczowych dla materiału ściennego cech i wartości: wytrzymałości, trwałości, izolacyjności termicznej i ochrony akustycznej. Patrząc na Porotherm pod tym kątem naprawdę można docenić ten popularny budulec.  Można dorzucić w tym miejscu słowo o właściwości Porothermu, która w dzisiejszych czasach  jest niezwykle pożądana - odpowiedni mikroklimat muru. Dzięki wypalaniu gliny w temperaturze około 1000 st. C gotowy pustak jest w 100% suchy. A to oznacza, że pleśnie i grzyby nie mają warunków do rozwoju. Każdy, kto cierpiał bądź cierpi na alergię doceni ten fakt. Porotherm ma też tę właściwość, że nawet gdy zamoknie - szybko oddaje wilgoć do otoczenia. Przy okazji - starajmy się zabezpieczyć pustaki ceramiczne przed zmoknięciem na budowie. Warto je przykryć choćby kawałkiem folii, której na placu znajdziemy zapewne spore ilości.

Ceramika poryzowana, pustak pióro+wpust

Jak z klasycznego pustaka zrobić hit sprzedażowy i numer 1 w Europie? Geniusz, przypadek, szczęście? A może kombinacja powyższych? Fakt pozostaje faktem, że Wienerberger do gliny dosypał trociny, ukształtował pustak z wypustkami po bokach i całość wypali w wysokiej temperaturze uzyskując produkt, który podbił Europę i świat. Grupa Wienerberger jest największym producentem pustaków ceramicznych na świecie! Zaraz, zaraz. Trocin do gliny? Tak - dokładnie tak powstaje Porotherm. Podczas wypalania trociny ulatniają się tworząc mikro-pory w wewnątrz bloków. Są ona na tyle male, że nie mają wpływu na wytrzymałość materiału i jednocześnie na tyle liczne, że zdecydowanie polepszają parametry termoizolacyjne Porothermu. Słowem Porotherm wytwarzany jest z ceramiki poryzowanej.

A oto zbliżenie pustaka, gdzie wyraźnie widać pory tworzące dodatkowa barierą termoizolacyjną.

Porotherm pustak poryzowany

Pióro i wpust to kolejny patent Wienerbergera, będący krokiem milowym w budowie murów z materiałów ceramicznych. Z początku wykonawcy przyzwyczajenie do pracy z tradycyjni pustakami Max czy U sceptycznie podchodzili do wznoszenia ścian bez pionowej spoiny pomiędzy bloczkami - system P+W eliminuje konieczności spoinowania. Szybko okazało się, że system jest trwały, szybszy i bardziej efektywny. Dziś takie rozwiązanie dominuje w budownictwie.

Porotherm tradycyjny i Porotherm szlifowany

Świat nie stoi w miejscu. Czasami mamy wrażenie, że wręcz przyspiesza! Konstruktorzy i wizjonerzy zaspokajają potrzebny, o których istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia. Porotherm wykreował modę na pustaki szlifowane Profi (na zaprawę cienkowarstwową) oraz Dryfix (na pianę montażową) czyniąc świat ścian ceramicznych jeszcze bardziej przyjaznym środowisku, energooszczędnym i szybszym (we wznoszeniu). Mikroskopijne wręcz spoiny pomiędzy kolejnymi warstwami pustaków Profi i Dryfix tworzą jednolity, pozbawiony mostków termicznych mur ceramiczny. Monolit, ceramiczną skałę. Aby osiągnąć taką jakość potrzeba precyzji, stąd proces szlifowania, który czyni ceramikę niemalże idealną. Kunszt Wienerbergera jest tak duży, że różnice wymiarów pustaków szlifowanych mieszczą się w przedziale 0,3 - 0,2 mm. Dla porównania tradycyjni pustak jest o jeden rząd wyżej. Tolerancja wymiarów to 4-5 mm.

Pustak ceramiczny

Słowo pustak oddaje w 100 procentach ideę Porothermu. W niektórych przypadkach wartość ilość drążeń i mikroporów sięga nawet 3/4 materiału brutto. Co oznacza, że są raczej ceramicznym pojemnikiem na powietrze. To oczywiście lekkie przerysowanie, jednak mocno przemawia do wyobraźni. Taka ilość komór powietrznych w skali mikro i marko tworzy skuteczną barierę przez chłodem umożliwiając, nawet w naszych warunkach klimatycznych, wybudowanie ściany jednowarstwowej chociażby z pustaka Porotherm Dryfix 44

Ceramice poświecimy jeszcze nie jeden artykuł. Zostań z akademią muryGT.pl.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień