Filtruj według

Producent

Producent

Grubość muru

Grubość muru

Przeznaczenie

Przeznaczenie

Klasa wytrzymałości

Klasa wytrzymałości

Blog Categories

Blog Categories

Pustak ceramiczny Wienerberger, Leier, Owczary, Roben

Pustaki ceramiczne (Porotherm, Termoton, Thermopor, Kozłowice, Cerpol) są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wznoszenia murów w Polsce. Cieszą się ogromną popularnością, choć po piętach depcze im gazobeton (suporex). Pustak ceramiczny jest synonimem trwałości i wytrzymałości. Konstrukcje wzniesione z ceramiki liczą już kilka tysięcy lat i nadal mają się dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i twój dom przetrwał setki lat. Z pustakiem ceramicznym to łatwe! A w sklepie muryGT.pl dodatkowo tanie. Jesteśmy jednym z największych odbiorców i dystrybutorów pustaków ceramicznych w Polsce. Możemy zaoferować ci dobrą cenę i zagwarantować dostępność cegieł Porotherm, Leier, Roben czy Owczary. Budujesz dom? Wznosisz ściany konstrukcyjne i działowe i zastanawiasz się gdzie kupić pustak ceramiczny w dobrej cenie? Polecamy się.

Aktywne filtry

Pustaki ceramiczne ściany nośne

Ściany nośne zaczynają się od 18 cm. Pustak ceramiczny o tej grubości jest dostępny choćby dzięki marce Wienerberger. Jest to Porotherm 18,8 P+W. Leier też ma czym się pochwalić przy najmniejszej grubości ściany nośnej dzięki pustakowy Thermopor 18,8. Skąd taka grubość? Po pierwsze normy i wytrzymałość, a o drugie przywiązanie do tradycji. Takie bowiem wymiary - czyli 18,8 cm grubości - miały klasyczne pustaki ceramiczne MAX i U. Klasyki nadal są produkowane i z powodzeniem sprzedawane. Po trzecie - stosowany w domach o ścianach trójwarstwowych oraz tych, których mury nie zostają poddane zbyt dużym obciążeniom. 

Grubość muru 25 cm. 24-25 to jeden z najczęściej kupowanych grubości bloczka ceramicznego. Dodatkowa warstwa izolacji - choćby styropianu - niska cena, łatwa dostępność oraz powszechność występowania powoduje, że ten materiał jest królem czerwonych ścian w naszym kraju. Pytanie jakie najczęściej słyszymy od naszych klientów to: ile kosztuje Porotherm 25?

Materiał ścienny powyżej 25 cm. Mamy w tej kategorii sporo do zaoferowania. 30, 36, 40, 44 a jakby ktoś się uparł to i 50 cm. Dobór pustaka zależy od indywidualnych potrzeb uwzględnionych przez architekta i zdecydowanie polecamy trzymać się jego wytycznych. Podsumowując - jeśli budujesz klasyczny dom i izolowaną wybierz pustak ceramiczny o grubości 25-30 cm. Jeśli myślisz o domu energooszczędny będzie to grubość 30-40 cm. Jeśli marzysz o domu pasywnym - 40 to minimum.

Pustaki ceramiczne na ściany działowe

Tu rządzi grubość 11,5-12 cm. Choćby wspominany często Wienerberger ze swoim pustakiem Porotherm 11,5 lub Leier, który w tej kategorii proponuje pustak Thermopor 11,5 P+W. W ofercie występują co prawda cegły o grubości 8 cm lecz zdecydowanie ustępują popularnością wspomnianym wyżej. Wiadomo, że bloczki nie są jednolite i część inwestorów ma pewne obawy co do ich funkcjonalności. Pytają jak zawiesić ciężką szafkę na ścianie zbudowanej z ceramiki. Bez obaw! Jest wystarczająca mocna, a na rynku budowlanym występują specjalne kołki do pustaków. Kombinacja nie do zerwania.

Ceramiczny pustak poryzowany (porowaty)

Zastanawialiście się czasem czemu zawdzięcza są w nazwę najpopularniejszy pustak ceramiczny w Polsce (i prawdopodobnie w Europie) Porotherm. Otóż jest zlepkiem dwóch wyrazów por (mikrootwór) oraz term oznaczający ciepłotę, izolację. Nie jest wykonany z klasycznej jednolitej masy ceramicznej. przed wypaleniem dodaje się do niego trocin. Tak trocin, które podczas wypalania spalają się pozostawiając pustą przestrzeń - wspomnienie wyżej pory. Są na tyle małe, że nie mają wpływu na wytrzymałość pustaka i jednocześnie tak liczne, że poprawiają jego parametry termoizolacyjne. Sprytne, proste i genialne rozwiązanie. Ma nadzieję, że świadomość tego, iż ściana twojego domu została wykonana częściowo z trocin, które wyparowały nie spędzi ci snu z powiek (jak jednemu mojemu znajomemu).

Pustak P+W, Profi, Dryfix (pustaki szlifowane)

Kilkadziesiąt lat temu na polski rynek budowlany wkroczyły pustaki ceramiczne z pióro-wpustem (P+W). Murowane są bez spoiny pionowej. Skutecznie wyparły klasyki (pustak Max, pustak U, cegłę pełną) jako materiał na ściany. Dziś nikogo nie dziwi, a producenci poszli o krok dalej - tu znów prym wiedzie gigant ceramiczny Wienerberger i jego flago produkt Porotherm. A mówimy tu o pustakach szlifowanych Profi i Dryfix. Z czym to się je, a właściwie muruje. Nie z zaprawą ale z klejem - w przypadku Porotherm Profi oraz pianką w przypadku Porotherm Dryfix. Poświęcimy im oddzielny i obszerniejszy artykuł na naszym blogu. Teraz jedynie w skrócie. Aby zastosować spoinę cienkościenną pustak musi być idealnie równy. Klasyczne (już klasyczne) pustaki P+W mają odchyły wymiarów nawet do 10-15 mm kompensowane zaprawą murarską. Klej czy pianka to max 2 milimetry. Pustak zatem musi być równy. Aby tego dokonać po wypaleniu jest szlifowany. Oto cała tajemnica. Mniejsze spoiny = mniejsze straty ciepła.

Pełna oferta pustaków ceramicznych poniżej: