Beton komórkowy Ytong

Technika wytwarzania bloczków z gazobetonu (ta nazwa funkcjonująca w branży i zastępuje frazę "beton komórkowy", inne określenie to suporeks) Ytong została opracowana przez Szweda Axela Erikssona, który uzyskał patent w roku 1924.

5 lat zajęło przygotowanie produkcji na skalę przemysłową. Bloczki Ytong zaczęto produkować w 1929 roku. Kolejne dziesięciolecia to dynamizacja fabrykacji gazobetonu. Powstały zakłady w Polsce i w Niemczech. Okres ten uważa się za początek prawdziwego rozwoju technologii produkcji bloczków z betonu komórkowego.

Do produkcji Ytonga stosuje się naturalne materiały, a są nimi: piasek, wapno, woda oraz niewielkie ilości anhydrytu oraz cementu. Beton komórkowy nie może istnieć bez komórek - czyli porów - które tworzy pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchniając masę i umożliwiając powstanie milionów małych porów. O powodzeniu tej operacji decyduje bardzo skrupulatny dobór surowców i starannie dopracowany proces techniczny. Ta newralgiczna czynność sterowana jest komputerowo, dzięki czemu systemem dozowania pozwala na produkcję jednolitego i powtarzalnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.

Cechy bloczków Ytong

Beton komórkowy Ytong łączy w sobie dwie najważniejsze dla budownictwa mieszkaniowego cechy: wytrzymałość i izolacyjność termiczna, a wszystko to dzięki mnogości niewielkich porów, wytupujących w bloczku. Są one na tyle małe, że nie wpływają na wytrzymałość Ytonga i na tyle liczne, że tworzą skuteczną barierę termoizolacyjną.

Ytong to materiał o wytrzymałości pozwalającej na wznoszenie ścian konstrukcyjnych budynków nawet do 3-4 kondygnacji. Bloczki Ytong stanowią doskonały budulec do murowania ścian jednowarstwowych w budynkach jednorodzinnych.

Najcieplejszy i najbardziej zaawansowany produkt z gamy Ytong to bloczki Ytong Energo+. Bloczki te produkowane są z lekkiej odmiany betonu komórkowego PP2/0,3 i łączą w sobie trzy niezwykle istotne dla materiałów konstrukcyjnych cechy: wytrzymałość, lekkość i izolacyjność termiczną. Ytong Energo+ pozwalają na wznoszenie najcieplejszych ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplenia.

Ytong - komfort  przebywania

Bloczek z betonu komórkowego cechuje bardzo dobra przepuszczalność pary wodnej. Budynki wykonane w technologii jednowarstwowej z elementów Ytong gwarantują wyrównany poziom wilgotności oraz brak kondensacji pary wodnej wewnątrz ściany. 

Poniżej zdjęcie jednego z najpopularniejszych bloczków - Ytong 24 PP4/06 S+GT (S = pióro-wpust, GT - uchwyt montażowy, 06 = klasa gęstości 600)

Bloczek Ytong 24

Ściany konstrukcyjne jednowarstwowe i dwuwarstwowe wzniesione w tej technologii gwarantują optymalny mikroklimat pomieszczeń oraz charakteryzują się powolnym oddawaniem ciepła. Daje to wysoki komfort cieplny pomieszczeń, po prostu latem jest nam ochłodo, a zima ciepło.

Gold-Trade, który jest właścicielem marki muryGT.pl, jest również autoryzowanym partnerem firmy Xella - producenta bloczków Ytong. Dzięki długoletniej kooperacji wypracowaliśmy model dzięki, któremu oferujemy Tobie Ytong w dobrej cenie. Sklep online muryGT.pl to pewność dobrego zakupu.

Materiał powstał na podstawie informacji zamieszczonych na stronie producenta.

Komentarze